Galerie zdjęć
100. miejsc postoju
Uroczyste otwarcie 100. miejsca postoju pojazdów realizowanego w ramach programu Aktywne Udostępnianie Lasu.
Całkiem niedawno okazało się, że powstało już sto miejsc postoju pojazdów w ramach ogólnopolskiego programu Aktywne Udostępnianie Lasu. To miejsce postoju nr 100 zostało oddane do użytku na terenie Nadleśnictwa Bobolice.
Oddanie do użytku miało niezwykle uroczysty charakter. Otwarcia – przecięcia wstęgi dokonali: gospodarz terenu - Nadleśniczy Nadleśnictwa Bobolice Adam Potocki, dyrektor RDLP w Szczecinku Sławomir Cichoń i Starosta Powiatu Koszalińskiego Roman Szewczyk.
Wśród zaproszonych szanownych gości byli dyrektor Anna Paszkiewicz, dyrektor Sylwester Major, Ferdynand Bejger z RDLP w Szczecinku, przedstawiciel ORW LP w Bedoniu – Miłosława Hyży, dyrektor Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie - Cezary Urbanowicz , przedstawiciele samorządów – sekretarz UM w Bobolicach Krystyna Dobrzańska i sekretarz UG w Manowie - Irena Oleksy, koledzy z sąsiedniego nadleśnictwa w Manowie – nadleśniczy Adam Drop i Jan Lipski oraz pracownicy Nadleśnictwa Bobolice. Uroczystość rejestrowana była przez regionalną telewizję z Koszalina, dziennikarzy z radia i prasy. Po kilku okolicznościowych przemówieniach, w których podkreślono znaczenia udostępniania lasów społeczeństwu i ceremonii otwarcia, goście szczegółowo zapoznali się z miejscem postoju, z jego infrastrukturą i funkcjonalnością.
Cóż to jest program Aktywne Udostępnianie Lasu?
Jest to ogólnopolski program własny LP, którego celem jest tworzenie nowej infrastruktury turystycznej – parkingów i miejsc postoju pojazdów. Program ten wdrożył w życie Dyrektor Generalny Lasów Państwowych odpowiednim zarządzeniem. Program ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzających las poprzez wyposażenie takich miejsc w odpowiednie i jednolite ławki, wiaty, kosze na śmieci itd. Elementy wyposażenia są więc standaryzowane i posiadają odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Istotne jest dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ruch turystyczny jest, z roku na rok, coraz bardziej dynamiczny. Podróżni i turyści znajdujący się na terenach leśnych szukają miejsc odpoczynku, miejsc spokojnego spożycia posiłku, miejsc, w których, dzięki infrastrukturze edukacyjnej, mogą dowiedzieć się o najbliższym otoczeniu, o jego wartościach przyrodniczych. Właściwe usytuowanie parkingów leśnych i miejsc postoju kanalizuje ruch turystyczny, co pozwala na lepszą ochronę miejsc przyrodniczo cennych – ptasich ostoi i miejsc lęgowych, stanowisk rzadkich roślin chronionych, ostoi zwierzyny leśnej itp., a także nie stwarza zagrożeń pożarowych.
Należy podkreślić, że wyposażenie miejsc postoju, które jest wykonane w stosunkowo wysokim standardzie jakościowym, wykonywane jest w zakładzie produkcyjnym w Podborsku podległym Zespołowi Składnic.